LATINA

Naszą wspólną podróż po Lazio rozpoczniemy od Latiny.

 

Latina usytuowana jest w pięknej scenerii: jadąc 7 km na południe dotrzecie do przepięknego jeziora Fogliano (szczegóły poniżej), które oddzielone jest od morza wąskim pasem ruchu drogowego i plażą. Natomiast kierując się 20 km na północ znajdziecie się w Górach Lepini, kryjących piękne miasteczkam m.in Sermoneta czy Bassiano. Góry, morze, jezioro… Dla każdego coś dobrego 🙂 Takie bogactwo przyrodnicze skutkuje tym, że w wielu restauracjach w Latinie i okolicach znajdziecie MENU’ MARE czyli morskie menu obfitujące w owoce morza i ryby oraz MENU’ MONTAGNA oferujące różnorodne lokalne sery, wędliny i mięso.

Czy wiecie, że Latina jest jednym z najmłodszych miast włoskich? Zbudowana jest na dawnych Bagnach Pontyjskich, przez które przebiega starożytna i przesławna Via Appia, ‘królowa dróg’, najstarsza rzymska droga wiodąca od Circo Massimo w Rzymie aż do Brindisi. Mogę dodać, że wokół niej rosną drzewa piniowe co w znaczący sposób dodaje uroku.

cropped-cropped-italia-marzo-1.jpg

Via Appia

Malaryczne bagna zaczęto konsekwentnie osuszać za czasów Mussoliniego czyli około lat 30 ubiegłego wieku, w okresie reżimu faszystowskiego.

Jednostka ONC, założona w celu złagodzenia nędznych warunków życia weteranów wojennych, przyznawała im dom z przylegającą farmą oraz 18 hektarów ziemi. Robotnicy, którzy pracowali przy rekultywacji bagn pochodzili z całego terenu Włoch, zwłaszcza z regionu Veneto. Osuszane terytorium zaczęto dzielić na borghi czyli ‘podmiasta’; pierwszym z nich było Borgo Podgora stanowiące dziś dzielnicę lub raczej część Latiny (a dla mnie znaną z przepysznej pizzy w Pizzaccia (https://www.facebook.com/pages/Pizzeria-La-Pizzaccia/131357843613583).

By zachować choć część ówczesnych bagien założono Narodowy Park Circeo, wpisany do UNESCO, gdzie zdarza się również dosłownie pogłaskać podchodzącego dzika! Znajduje się tam również Jezioro Fogliano, wokół którego spotkacie pasące się bawoły. Park pełen jest eukaliptusów zasadzonych w celu zmniejszenia bagien, a co za tym idzie zmieniejszenia zachorowań na malarię.

Latina, początkowo pod nazwą Littoria, została założona w roku 1932 przez Mussoliniego. 14 lat później zmieniono nazwę na obecną. Tuż po niej zostały założone również Sabaudia, Pontinia, Aprilia i Pomezia. Nowe miasta, w tym Latina, są skonstruowane w stylu włoskiego racjonalizmu, stylu monumentalnym, powtarzalnym, uproszczonym i bez zbędnych zdobień. Budynki mają być przede wszystkim funkcjonalne a wiele z nich nawiązuje wręcz do faszyzmu, tak jak Palazzo ‘M’ czyli budynek w kształcie litery ‘M’, wyraźny hołd dla Mussoliniego. Samo centrum rozwija się wokół dwóch placów: Piazza del Popolo oraz Piazza della Liberta’.

W dzień ciekawie jest zrobić sobie spacer i poznać ten interesujący styl (przed wyjazdem proponuję również obejrzeć film ‘ Mój brat jest jedynakiem’, nagrywany właśnie w Latinie), natomiast w późniejszych porach zaczerpnąć trochę nocnego życia tego miasta. Mieszkańcy wychodzą wtedy zjeść wspólnie kolację  a młodzież przesiaduje wtedy w ogródkach lokali. Popijają oczywiście piwo (Moretti czy Nastro Azzurro), wina i wina musujące oraz drinki (np. Spritz czy Caipiroska). Natomiast gdy po tak spędzonych godzinach nadejdzie nocny głód można wybrać się na ciepłe naleśniki z Nutellą i inne słodkości (mój typ: bomba, czyli pewnego rodzaju pączek, z nutellą) w Dolcemente https://www.facebook.com/pages/Dolcemente/156446541063868 lub Dolce Notte https://www.facebook.com/Dolce-Notte-45467900479/

A nowy dzień oczywiście rozpocząć od cornetto i cappuccino w jakimkolwiek barze 🙂

Więcej atrakcji czeka Was jednak poza centrum miasta. Jest kilka ciekawych możliwości:

 • Lago di Fogliano: ok. 7 km od centrum miasta. Jezioro o powierzchni około 4 km i maksymalnej głębokości 2/3 m, jest częścią Narodowego Parku Circeo. Idealne miejsce do wyciszenia się, do obserwacji ptaków i ptactwa wodnego. W ogrodzie botanicznym stworzono również ścieżkę dla osób niewidomych, dzięki charakterystycznym zapachom roślinności śródziemnomorskiej. Wokół jeziora pasą się bawoły. Będąc w Lazio nie możecie nie spróbować mozzarelli z mleka bawolego- gwarantuję Wam, że po tym przeżyciu kulinarnym trudno będzie Wam powrócić do mozzarelli, którą znajdujemy w Polsce…

o italia marzo (31).JPG

Wymowny wzrok bawoła…

cerby cinghie (75).JPG

Jezioro Fogliano, tuż za nim jest już plaża i morze.
W tle Monte Circeo (góra zwana również Maga Circeo czyli czarownica Circeo ze względu na swoją formę przypominającą profil czarownicy)

 

 

 • Plaża przy Lungomare: złocisty, miękki piasek i krystalicznie czysta woda. Plaża w Latinie po raz kolejny zdobyła uznanie w postaci Bandiera Blu ( niebieska flaga) przyznawanej przez Foundation for Environmental Education. Nagradzane są plaże spełniające takie kryteria jak czystość wód w kąpieliskach czy selektywna zbiórka odpadów przy ścieżkach dla pieszych, ścieżkach rowerowych i zielonych terenach przy kąpieliskach.
  W sezonie, a już szczególnie w weekend, lepiej jest wybrać się nad morze raczej wcześnie, gdyż można mieć problem ze znalezieniem miejsca parkingowego (Rzymianie bardzo cenią sobie te plaże i w weekend często tam przyjeżdżają). Pamiętajcie, że parkując na miejscu parkingowym oznaczonym niebieską linią musicie uiścić opłatę w parkometrze. Linia biała oznacza miejsca bezpłatne. Na plaży znajduje się też wiele ośrodków oferujących leżaki, parasole, można tam ochłodzić się przy barze czy wziąć prysznic.

 

 • Muzeum Piana Delle Orme– totalnie unikatowe miejsce, zapewnia podróż przez około 50 lat historii włoskiej a szczególnie historii terenów Bagn Pontyjskich, II wojny światowej i początków agroturystycznych tego regionu. Muzeum powstało z prywatnej inicjatywy Mariano De Pasquale, który w ciągu swojego życia zdołał zgromadzić wiele ciekawych eksponatów. W kilkunastu pawilonach możemy zobaczyć m.in. : kolekcje dawnych zabawek (w tym samolotów, lalek czy nakręcanych mechanicznie postaci z Disneya), powozów i pojazdów rolniczych (ciekawie zobaczyć stare pojazdy Fiata),lotniczych, wojennych (to tam zobaczycie czołg użyty w filmie „Życie jest piękne”) oraz poznać historię osuszania bagien. Muzeum jest interaktywne, możemy usłyszeć przemówienie Mussoliniego, poczuć zapach siana, oleju czy wina w pawilonach poświęconych ich tematyce, a nawet „poczuć” bombardowanie na Monte Cassino.

 

DSCN0096.JPG

Kolekcja zabawek

 

DSCN0101.JPG

Produkcja wina

 

Foto0820.jpg

Część poświęcona obozom koncentracyjnym

 

Do samego zwiedzania potrzeba przynajmniej 4 godzin. Pomiędzy pawilonami można spotkać różne okazy zwierząt żyjących tam, a w międzyczasie można usiąść w zielonych zakątkach gdzie ludzie urządzają pikniki! Na uwagę zasługuje również sklepik militarny gdzie znajdziecie niesamowite okazy plecaków, odzieży czy książek. Warto tam zaglądnąć!
Cena biletów:
dzieci 6-12 lat: 8 euro,
bilet ulgowy: 10 euro,
bilet cały: 12 euro.

 

 

Już nie mogę się doczekać by wtajemniczyć Was w kolejne piękne miejsca tego regionu 🙂

Reklamy

4 myśli na temat “LATINA

  1. Hej Asia! Jak miło to słyszeć! 🙂
   No, powiem szczerze, że fragmentów kulinarnych nie mogę się doczekać, jak jestem we Włoszech to zamiast źrenic mam serduszka, chętnie więc opiszę wszystkie dobroci, które tam spróbowałam lub zamierzam spróbować!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s