San Felice Circeo- cz. 1

Wizytę w San Felice Circeo na pewno uznacie za pełną wrażeń. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą wygodnych butów a niektórzy… płetw do nurkowania 🙂 Może nie będzie to ekstremalna wyprawa, ale na pewno nie będziecie chodzić po płaskim i gładkim podłożu.

W tych okolicach, pomiędzy kolejnymi punktami, na pewno najlepiej jest przemieszczać się samochodem. No chyba, że jesteście zapalonymi rowerzystami i poradzicie sobie z zakrętami pod górę.

Gdzie dziś jesteśmy?

italia marzo (2) - Kopia

Na tej górze, w Narodowym Parku Circeo,  tuż za nią, w miasteczku San Felice Circeo oraz  pod nią, przy morzu w grotach! Co odważniejsi mogą zdecydować się na nurkowanie.

Narodowy Park Circeo jest położony na bardzo rozległym terenie na różnych wysokościach a więc poszczególne jego partie różnią się od siebie roślinnością i mikroklimatem. Odcinek na przylądku Circeo również dzieli się na dwa tereny, część północna jest zimna i wilgotna, część południowa wystawiona na ekspozycję słońca. Część północną ujrzycie jadąc od strony Sabaudii (czyli jak na zdjęciu) i zachwycicie się tą piękną ścianą gęstej zieleni górującej ponad Wami- królują tam trzy rodzaje dębów: omszony, węgierski i korkowy. W części południowej pnie się natomiast roślinność śródziemnomorska- mirt, jałowiec czy rozmaryn, a także małe palmy karłatki niskiej.

Góra Monte Circeo wznosi się na 541 m. Według legendy żyła tam wróżbitka Kirke (Maga Circe),  która przez rok przetrzymywała Odyseusza na jednej z wysp, a jego towarzyszy zmieniła w wieprze. Z jej związku z Odyseuszem narodzili się Teligonos i Latinos- od którego pochodzi podobno nazwa „Lazio”.

Możecie urządzić sobie wspinaczkę po tej górze i z dumą usiąść na nosie Kirke 🙂

Wspaniałą atrakcją są liczne groty. Do niektórych można się dostać drogą lądową, do niektórych tylko morską. W tych okolicach nie wszystkie miejsca są łatwo dostępne. Jedzie się wąskimi dróżkami otoczonymi dziką roślinnością i skałami. Wiele dróg jest prywatnych, wokół ujrzycie również wiele wspaniałych willi, które mają swój własny, zastrzeżony dostęp do morza. Znajdziecie także urocze hotele czy restauracje, z których widok będzie nieprzęciętny 🙂  o italia marzo (12).JPG

Wybrzeże z tej strony góry jest skaliste, niekiedy trzeba się nagimnastykować żeby pokonać wszystkie ‘przeszkody’ w postaci skał, ostrych krzewów czy urwisk.

o italia marzo (20).JPG

o italia marzo (25)
Hasając jak kózka w drodze do Grotta delle Capre

Znalezione w grotach szczątki zwierząt i skamieniałości pozwoliły na ustalenie zwierząt zamieszkujących te tereny w prehistorii. Były to między innymi antyczne odmiany słonia, hipopotama czy nosorożca.

Niektóre groty, które Wam proponuję to:

GROTTA GUATTARI nazywana też NEANDERTHAL: w roku 1939 znaleziono w niej czaszkę Neandertalczyka

  • GROTTA DELLE CAPRE: czyli Kozia Grota nazwana tak dlatego, że z powodu swoich rozmiarów mogła być niegdyś używana jako schronienie dla stada kóz. Jest grotą najczęściej odwiedzaną, można dotrzeć do niej specjalną ścieżką.

  • GROTTA AZZURRA: Błękitna Grota, można do niej dotrzeć tylko drogą morską i tylko gdy morze jest spokojne. Nazwa pochodzi od błękitnego koloru odbijającego się wewnątrz groty od wody morskiej

  • GROTTA DELL’IMPICCATO: czyli Grota Wisielca, nazwa pochodzi od stalaktytu, który przypomina wiszącego człowieka

  • GROTTA DEL PRESEPE –Grota Stajenka, nazwana tak ponieważ widok z morza na stalagmity przypomina klęczące postaci

GROTTA DELLA MAGA CIRCE– według legendy, grota wskazana przez Kirke Odyseuszowi by tam mógł naprawić swoją łódkę. Dotrzeć do niej można tylko drogą morską

GROTTA DEI PRIGIONIERI– Grota Więźniów nazwana tak ponieważ podczas II wojny światowej była schronieniem więźniów. Grota ma dwa naturalne’pięterka’- drugie pięterko ma nawet balkon! W to miejsce można dotrzeć tylko drogą morską, dzięki czemu grota i plaża ją otaczająca są sekretnym miejscem na wypoczynek.

Miłośnicy nurkowania również znajdą tu coś dla siebie. W wielu miejscach mogą odkryć podwodne życie homarów, krabów, muren a także okazałych rozmiarów ośmiornic. Dodatkowo, dwie niezwykłe atrakcje, które na nich czekają to zanurzony Posąg Chrystusa (Statua di Cristo Sommerso) oraz zanurzona Twarz Chrystusa (il Volto di Cristo), oba wykonane z brązu.

Posąg Chrystusa ma wysokość 1,8m i znajduje się na współrzędnych N.41° 12 34 – E 13° 06 35, niedaleko Torre Fico. Został umieszczony pod wodą w 1992 roku. Statua nie tylko jest często odwiedzana przez zapalonych nurków ale również niejednokrotnie była już ‘świadkiem’ podwodnych ślubów!

 

Podwodny ślub przy posągu Chrystusa, zrodlo

Twarz Chrystusa, wyrzeźbiona przez Ignazio Colagrossi w 1977, została zatopiona dopiero po 33 latach od jej utworzenia. Stało się to na prośbę samego rzeźbiarza, który chciał, by Twarz Chrystusa chroniła w ten sposób wszystkich żeglarzy, nurków oraz pływaków. Dzieło znajdziecie na niewielkiej głębokości (tak by była dostępna dla wszystkich) na współrzędncych N 41° 13 322 – E 13° 04 952, niedaleko Grotta delle Capre.

Zanurzona Twarz Chrystusa, zrodlo

 

To nie koniec atrakcji w San Felice Circeo- o reszcie jednak dowiecie się w następnym poście 🙂

Reklamy

9 myśli na temat “San Felice Circeo- cz. 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s