Grotte di Pastena

Dwutygodniowe wspaniałe wakacje w gorącym nadmorskim miejscu i nagle oparzenie słoneczne lub po prostu…. za dużo słońca? Czy zdarza się Wam podczas wakacji zamarzyć o lekkim chłodzie, orzeźwieniu i cieniu?  W Górach Ausońskich czeka na Was wspaniała naturalna atrakcja-  Grotte di Pastena.

Jaskinie w miejscowości Pastena są naturalnym zjawiskiem powstałym na skutek procesów krasowych. Znajdują się w malowniczych Górach Ausońskich. Już sama droga pomiędzy kolejnymi wzgórzami i dolinami, pomiędzy zielonymi lasami gdzie można znaleźć dziko rosnące szparagi, oraz pomiędzy rozległymi łąkami, daje wielką przyjemność. W końcu po dojechaniu i zakupieniu biletu do jam schodzi się ujmującą ścieżką, pełną ławeczek, miejsc na odpoczynek, na urządzenie sobie krótkiej przerwy w otoczeniu natury.

DSCN9745.JPG
Grotte Di Pastena

Jaskinie odkryte w roku 1927 przez Carlo Franchetti, dla turystów otwarte zostały rok później. Dzielą się na dwie części: wyższą, „skamieniałą” i niższą, aktywną. Co to oznacza? Część wyższa od kilku tysięcy lat (!) już się nie poddaje erozji, niższa natomiast wciąż jest pod jej wpływem, ściekające kropelki wody wciąż tworzą stalaktyty i stalagmity. Jaskinie korzenie swe mogą mieć już w czasach prehistorycznych- dowodem na to jest siekiera, którą tam znaleziono, a która według archeologów pochodzi z epoki brązu.

 

Zwiedzanie jaskiń odbywa się w towarzystwie przewodnika, miejsce jest pięknie utrzymane, liczne światła pozwalają dostrzec szczegóły przedziwnych form w jakie ukształtowały się stalagmity i stalaktyty. Z odrobiną wyobraźni będziecie w stanie zrozumieć, dlaczego niektóre kształty przybrały nazwy Wierzby Płaczącej, Krzywej Wieży, Kota czy Stajenki. Będziecie mieli okazję zobaczyć niesamowity fenomen Niebieskiego Jeziora a także odwiedzić Salę Nietoperzy- sala ta zrobiła na mnie niesamowite wrażenie nie tylko ze względu na przelatujące co jakiś czas nad głowami nietoperze, ale też na niebywałe kolory ścian, które wydawały się być obsypane brokatem, oraz stalaktyty, które wydawały się być….. firankami (ale te nietoperze się urządziły 🙂 )

 

Grotte Di Pastena zwiedzać można wg. Harmonogramu letniego od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 8:00-19:00 lub wg. Harmonogramu zimowego od 1 listopada do 31 marca w godzinach 9:00- 17:00

Bilet do jaskini upoważnia również do odwiedzenia Museo della Civilità Contadina e dell’Ulivo, w którym dowiecie się co nieco o procesie zbierania i obróbki oliwek by otrzymać z nich olej.

Reklamy

13 myśli na temat “Grotte di Pastena

  1. Przeglądając Twojego bloga mam wrażenie, że okolice o których piszesz są bardziej kameralne niż Włochy, jakie znam, co w sumie mi się podoba. Chciałabym bliżej poznać właśnie takie, nienasycone masową turystyką Włochy. Pozdrawiam:)

    Polubienie

    1. Tak, to prawda, staram się przybliżyć trochę to nieznane oblicze Włoch, prawdziwe dolce vita 🙂 Do najbardziej znanych zabytków w wielkich miastach zawsze się jakoś dojdzie (choćby.. idąc za tłumem 🙂 ) natomiast fajnie jest odkrywać różne perełki i sekrety ukryte przed masową turystyką 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s