Abbazia di Fossanova- Opactwo w Fossanowie

Opactwo w Fossanowie (Abbazia di Fossanova) to przyjazne miejsce dla marzących o … świętym spokoju 🙂 Spacer po Opactwie może dostarczyć nie tylko wrażeń duchowych, ale też estetycznych ze względu na wyjątkową architekturę i położenie wśród zieleni eukaliptusów i oliwek. Pragnących wrażeń kulinarnych zachęcam również do wybornego posiłku w pobliskiej restauracji, o czym już za moment!

Opactwo znajduje się w mieście Priverno, w dolinie u stóp Gór Lepini (Monti Lepini) i Gór Ausońskich (Monti Ausoni). Miejsce to było zamieszkiwane przez Benedyktynów już ok. VI wieku, a około XII rozbudowane przez Cystersów w wielkie centrum duchowe. Ponieważ Opactwo znajdowało się na terenie bagiennym, Cystersi zajęli się jego bonifikacją i odprowadzeniem wód do pobliskiej rzeki Amaseno. Według tradycji od wykopania nowej fosy (fosso nuovo) pochodzi również nazwa Fossanova. Obecnie Opactwem zajmują się Franciszkanie.

 

Kompleks jest przykładem stylu gotyckiego ale zbudowanego na bazach stylu romańskiego (pozostałości po klasztorze benedyktyńskim). Przeważają ostre łuki, surowa elegancja i oszczędność w ozdobach.

 

Co sprawia, że Opactwo w Fossanowie jest miejscem godnym odwiedzin? Co warto tam robić lub zobaczyć i z czego jest znane?

Można wejść na wieżę latarnianą (styl cysterski pozbawiony jest dzwonnic, zamiast tego występują wieże z latarnią) i stamtąd podziwiać cały kompleks i okolice.

j italia marzo (167)

Przyjemnie jest pospacerować krużgankami wokół ogrodu z fontanną pośrodku.

j italia marzo (157)

W sklepiku kupić można wyroby franciszkańskie takie jak likiery, konfitury czy mydła.

W jednym z budynków Opactwa, Foresteria, w roku 1274 zmarł  św. Tomasz z Akwinu. Święty wybierał się z Neapolu do Francji i zatrzymał się w Maenzy by odwiedzić swoich krewnych. Dostał wysokiej gorączki i zdając sobie sprawę z nadchodzącej śmierci udał się do Fossanowy by ostatnie swe godziny spędzić na modlitwie. W kościele zobaczyć można marmurową płytę i pusty grób (ciało pochowane zostało w Tuluzy).

Wrażenie robi fasada kościoła z przepiękną rozetą.

Mieszkańcy pobliskich miasteczek a nawet Rzymu przyjeżdżają tam by się wyciszyć i zrelaksować.

 Godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku 7:00 – 12:00  i 15:00-18:00 w datach 25 października – 26 marca

od poniedziałku do piątku 7:00 – 12:00  i 16:00-19:30 w datach 27 marca -24 października

W sobotę i niedzielę Opactwo otwarte jest cały dzień

Co roku w Fossanowie organizowany jest średniowieczny festiwal FOSSANOVA MEDIEVALE. W tym roku odbędzie się już w najbliższych dniach: 11-13 sierpnia. Jest to okazja do posmakowania lokalnych specjałów, wzięcia udziału w procesji z kostiumami średniowiecznymi, przedstawieniach licznych artystów.

Obiecałam Wam jeszcze smakowitą wskazówkę: tuż po lub przed zwiedzaniem Opactwa rozgośćcie się w jednej z najlepszych moim zdaniem restauracji w tym terenie: ADA 2000 (poprzednia, ale wciąż przez wielu używana nazwa: Quattrociocchi) gdzie zjecie wspaniałe „górskie” jedzenie (menu montagna). Nie wiem co najbardziej polecić: lokalną mozzarellę di bufala, fettucine al cinghiale (makaron z mięsem z dzika), bufalinę, karczochy a może gnocchi alla sorrentina. Może musicie sami sprawdzić i się przekonać 🙂

 

 

 

 

 

Reklamy

9 myśli na temat “Abbazia di Fossanova- Opactwo w Fossanowie

  1. Szkoda że autor nie wspomniał o polskim akcencie. Ponieważ włoskim mnichom nie chciało się tam mieszkać (z uwagi na położenie wśród Bagien Pontyjskich), kasztor przekazano prowincji krakowskiej franciszkanów. Obecnie (2018 r.) żyje tam czterech franciszkanów z Krakowa.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s