Świątynia Jowisza- powiew starożytności

Czy interesowało Was kiedyś jak wyglądały starożytne wyrocznie? Te tajemnicze miejsca, idealne świątynie na wzgórzach, których dachy podtrzymywane były przez klasyczne kolumny, a w których to bogowie podobno wyrażali swe wole i decyzje za pomocą kapłanów? Zapraszam Was do odwiedzin doskonale utrzymanej świątyni Jowisza, gdzie ma się wrażenie, że przy tak wspaniałych widokach kapłanie naprawdę mogli nieco dać się ponieść i z natchnieniem odpowiedzieć na każde zadane im pytanie!

dsc_9860
Monte Circeo

Góra Jowisza, na której usytuowana jest Świątynia Jowisza, to część Gór Ausońskich wpadająca do Morza. Z wysokości 227 m.n.p.m. możemy podziwiać Terracinę, która według mitologii była  krainą zamieszkałą przez olbrzymów-ludożerców Lajstrygonów. Na prawo ujrzymy znaną już nam Monte Circeo (Góra Kirke). Otaczające nas z tyłu Góry Ausońskie hipnotyzują zielenią. Przed nami natomiast tysiące barw cudownego morza. W oddali można dojrzeć zarysy Wysp Poncjańskich.

Odkryjcie jak miło jest stanąć na jednym z tarasów widokowych świątyni i zachwycić się tym widokiem!

 

 

dsc_9866
Port w Terracinie, z którego można wypłynąć na Wyspy Poncjańskie (w tle zarysy)

dsc_9865

dsc_9888

Kompleks składał się z Małej i Wielkiej Świątyni. Ta pierwsza została utworzona ok. IV w.p.n.e., ozdobiona została freskami stylu pierwszego pompejańskiego ( z około II wieku p.n.e.) oraz późniejszymi, średniowiecznymi freskami przedstawiającymi Madonnę z Dzieciątkiem z czasów, gdy Świątynię przekształcono w Zakon Świętego Michała Archanioła. Wielka Świątynia natomiast została skonstruowana około I w.p.n.e., mieściła się na podium, do ołtarza prowadziło dwanaście schodków otoczonych kolumnami w porządku korynckim. Dziś Wielkiej Świątyni już nie ma, do dzisiejszych czasów utrzymały się za to tarasy z arkadami.

dsc_9874
Spacerując arkadami

 

DSC_9892.JPG

Wg tradycji była to świątynia poświęcona Jowiszowi, chociaż pojawiły się wątpliwości po odnalezieniu zapisów poświęconych Wenus.

previltempio
Tak mogła wyglądać Świątynia Jowisza

zdjęcie z http://www.tempiodigioveanxur.it/il-tempio

Świątynię zwiedzać można codziennie od 9:00 do zachodu słońca (październik- czerwiec) natomiast od lipca do września od 9:00 aż do 24;00. W letnie wieczory można uczestniczyć w znakomitym pokazie świateł i dźwięków ANXUR LUMINA, dzięki którym łatwiej jest sobie wyobrazić jak wyglądała świątynia w czasach świetności.Sugestywne lampy uwydatniają kształty budynków, ubrane w starożytne rzymskie szaty postaci wyświetlane na projektorach opowiadają historię i tajemnice tego urokliwego miejsca. Pokaz trwający ok. 40 min. może okazać się wspaniałą podróżą w czasie! Oceńcie sami oglądając trailer!

 

Reklamy

6 myśli na temat “Świątynia Jowisza- powiew starożytności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s