Nemi- miasteczko pachnące poziomkami

Jaki jest najlepszy powód, by spędzić popołudnie w Nemi? Nemi to miasteczko Fragolino płynące! Fragolino wytwarzane z przepysznych poziomek, o których Franco Silvestri śpiewał „Taki zapach poziomek możesz poczuć tylko w Nemi”. Mnie to przekonuje!

Nemi oddalone jest od Rzymu o zaledwie 30 km. Jest drugim najmniejszym miasteczkiem Castelli Romani – zamieszkuje je niecałe 2 tys. mieszkańców! Jest za to miejscem tak uroczym, że zostało uhonorowane pomarańczową flagą, za gościnność i wyjątkową obsługę. Czy wiecie, że o Nemi pisał nawet Byron czy Goethe? Zastanawiacie się, czym ich tak ujęło?
 •  Jezioro Nemi – niewielkie ale za to bardzo malownicze jeziorko powulkaniczne pomiędzy Nemi, Genzano di Roma oraz Lanuvio. W starożytności pojawiła się legenda o dwóch gigantycznych łodziach pełnych przepychu i skarbów, zakopanych gdzieś na dnie jeziora w tajemniczych okolicznościach. Legenda ma ziarnko prawdy: faktycznie istniały dwie wielkie łodzie, o których będzie za chwilę mowa. Jezioro nazywane było przez poetów  „speculum Dianae” czyli lustro bogini Diany.

  dsc_0008
  Widok na Jezioro Nemi z tarasu widokowego
 •  Museo delle Navi Romane ( Muzeum Rzymskich Łodzi) – wybudowane pod ekspozycję łodzi znalezionych na dnie jeziora. W latach 1928 -1932 obniżono poziom jeziora o połowę, by ułatwić wydobycie łodzi, które okazały się łodziami cesarza Kaliguli. Niestety oryginalne łodzie (o długości ok. 70 m.) spłonęły w pożarze, który wybuchł w muzeum w 1944. Obecnie w muzeum można obejrzeć ich kopie w skali 1:5, a także wystawy dotyczące Castelli Romani czy Świątyni Diany. Muzeum otwarte jest w godzinach 9:00 -19:00, bilet cały kosztuje 3 euro a ulgowy 1,5 euro.
 •  Tempio di Diana (Świątynia bogini Diany)- jedno z najważniejszych miejsc starożytnego kultu. Dodam tutaj, że nazwa Nemi pochodzi od Nemus Dianae czyli”gaj poświęcony Dianie„. Świątynia tej bogini łowów, przyrody i płodności razem ze świątynią Jowisza w Terracinie były głównymi ośrodkami kultu za czasów Związku Latyńskiego. W skład Świątyni wchodziły m.in. ołtarz, posągi, kolumny, teatr czy miejsce kąpieli hydroterapeutycznych.  Na jej terenie Kaligula, szczególny wielbiciel bogini, wybudował również nimfeum, z którego musiał być przepiękny widok na jezioro. Niestety obecnie można zobaczyć tylko szczątki tych wspaniałości, większość została rozwieziona po muzeach na całym świecie.

  2013923113315_fig-010web
  Rekonstrukcja Świątyni Diany, źródło
 •  Centrum miasta Nemi oferuje krótkie, ale przyjemne i pełne uroku spacery uliczkami pełnymi sklepików sprzedających regionalne wyroby, a także restauracji gdzie możecie zasmakować kuchni Castelli Romani. Z tarasu widokowego możecie podziwiać jezioro.
  dsc_0004
  Jezioro Nemi z tarasu widokowego

  dsc_0003
  Nemi
 • Festiwal Poziomek ( Sagra delle Fragole) : koniecznie wybierzcie się do Nemi w pierwsza niedzielę czerwca, gdy w barach i restauracjach możecie posmakować około tysiąca specjałów wykonanych z truskawek i poziomek, m.in. syropów, likierów, ciasteczek czy Fragolino. W całym mieście odbywają się pokazy taneczne, koncerty a mieszkańcy ubierają się w stroje folkowe. Poziomki, mitycznie nazywane również łzami Wenus, są najbardziej znanym produktem Nemi i doczekały się etykietki Prodotto Agroalimentare Tradizionale (PAT). Festiwal połączony jest z Wystawą Kwiatów (Mostra dei Fiori).

  fragoline
  Poziomeczki gotowe na Festiwal Poziomek w Nemi, źródło
 • dsc_0348-680x1024
  Ukwiecony samochód na Pokaz Kwiatów w Nemi, źródło

Wyobraźcie więc sobie urokliwe miasteczko nad jeziorem, pachnące poziomkami i pięknie ukwiecone. Takie jest właśnie Nemi, miasto poziomek i kwiatów 🙂

Reklamy

5 myśli na temat “Nemi- miasteczko pachnące poziomkami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s