15 dzieł sztuki, których nie możesz przegapić będąc w Rzymie

 

 

Rzym- cudowne miasto sztuki! Nie wystarczy przyjechać raz by poznać wszystkie znajdujące tu się dzieła. Wiele muzeów oferuje tak wiele, że parę godzin w nich spędzone to wciąż za mało. Jak zorganizować swój przyjazd, jeśli chce się zobaczyć jak najwięcej światowej sławy tworów sztuki, lecz ma się do dyspozycji tylko parę dni?

Tworząc tą listę miałam naprawdę wielkie dylematy. Po pierwsze dlatego, że trudno z tak szerokiej listy wybrać te naprawdę najlepsze, lista mogłaby nie mieć końca… Wspaniałości w Rzymie nie brakuje, znajdują się tam dzieła najwybitniejszych artystów świata jak Caravaggio, Michał Anioł, Bernini czy Rafael.

Po drugie, na pewno trudno dogodzić wszystkim, każdy może mieć inne gusta i z wieloma wyborami się nie zgodzić. Mimo to mam nadzieję, że lista może być dla wielu z Was przydatna i posłużyć jako przewodnik dla wielbicieli sztuki w Rzymie.

1. Pieta’ – Michał Anioł

Rzeźba wykonana przez Michała Anioła znajduje się w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Jest to jedno z najpiękniejszych przedstawień Jezusa i Jego Matki po ukrzyżowaniu: Maryja nie wygląda na ponad pięćdziesięcioletnią kobietę, a twarz Jezusa nie jest naznaczona cierpieniem.

Co więcej, temat Jezusa na kolanach Matki był w tamtych czasach powszechny w krajach północnych, ale jeszcze nie we Włoszech, rzeźba była wiec pewnego rodzaju nowością.

Jest to jedyna rzeźba, na której artysta złożył swój podpis.

la-pieta-di-michelangelo-corbis_650x435
Pieta’ – Michał Anioł, źródło

 

2. Szkoła ateńska- Rafael Santi

Fresk namalowany przez Rafaela ukazuje spotkanie największych filozofów starożytności zajętych dyskusją naprzeciw budynku w stylu klasycznym.

Każdy detal ma tu znaczenie, każda postać przedstawiona jest celowo w taki a nie inny sposób. Grupa na najniższych stopniach po prawej jest powiązana ze światem geometrii. Filozofowie przedstawieni po stronie prawej związani są ze światem natury. W centrum widzimy Platona i Arystotelesa, a obok nich kontynuatorów ich myśli filozoficznych. Co ciekawe Rafael ujął również współczesnych sobie najwybitniejszych artystów: Platon ma twarz Leonarda da Vinci, Heraklit Michała Anioła, a siebie samego Rafael przedstawił jako Apellesa.

Fresk znajduje się w Stanza della Segnatura w Muzeach Watykańskich.

scuola
Szkoła Ateńska, źródło

3. Grupa Laokoona

Grupa rzeźb wykonana przez Agesandra z Rodos, Atenodora i Polidora około I wieku p.n.e. Przepiękny dowód na niesamowite umiejętności już w czasach starożytnych! Dzieło przedstawia w sposób bardzo szczegółowy tragiczny moment zesłania przez bogów wężów, które zabiły Laokoona i jego synów.

Grupę Laokoona znajdziecie w Museo Pio Clementino w Muzeach Watykańskich.

1st century ---  --- Image by © Araldo de Luca/CORBIS
Grupa Laokoona, źródło

4. Przemienienie pańskie- Rafael Santi

Obraz ilustrujący Przemienienie na górze Tabor przestawia w zasadzie dwie sceny z Ewangelii: przemienienie oraz przyprowadzenie epileptyka. Góra obrazu pełna jest jasności i ładu, dolna część natomiast utrzymana jest w ciemności i chaosie.

Było to ostatnie dzieło wykonane przez Rafaela. Można je podziwiać w Pinakotece w Muzeach Watykańskich.

trasfigurazione
Przemienienie Pańskie, źródło

5. Stworzenie Adama – Michał Anioł

Fresk bez wątpienia najchętniej oglądany w Kaplicy Sykstyńskiej.

Adam ukazany jest jako młody mężczyzna o idealnym, muskularnym ciele w momencie, gdy Bóg tchnie w niego życie. Bóg, otoczony jest przez aniołów, sprawia wrażenie ogromnego i majestatycznego.

creazione
Stworzenie Adama, źródło

6. Pluton i Prozerpina- Giovanni Lorenzo Bernini

Rzeźba przedstawia moment porwania pięknej Prozerpiny, córki Jowisza, przez potężnego i brutalnego Plutona, boga podziemi.  Choć pozy postaci ukazane są w sposób teatralny, to Bernini, mistrz naturalnego odwzorowywania, zadbał o detale, by scena wydawała się niemalże prawdziwa: skóra Prozerpiny poddająca się mocnemu uściskowi jakby była miękka a nie zrobiona z marmuru, oraz ekspresja jej twarzy wyrażająca trwogę.

Rzeźbę obejrzeć można w Galerii Borghese.

 

proserpina_bernini
Pluton i Prozerpina, źródło

7. Złożenie do grobu- Caravaggio

Wyrazisty obraz mistrza Caravaggio można podziwiać w Pinakotece w Muzeach Watykańskich.

Autor wprowadził do sztuki światłocień, co widać dobrze na tym dziele- płyta grobu wydaje się prawie wychodzić poza płótno!  Jest jeden z niewielu obrazów artysty docenionych jeszcze za jego życia.

42-caravaggio_deposizione-di-cristo
Złożenie do grobu, źródło

8. Św. Hieronim piszący – Caravaggio

Autor ujął Świętego w momencie tłumaczenia przez niego Pisma Świętego. Święty pochyla się nad biurkiem, na którym leżą trzy księgi i trupia czaszka. Światło oświetla głowę Hieronima, czaszkę oraz napis na księdze: „solo in presenza della morte si comprende e s’illumina il libro della vita” czyli „tylko w obecności śmierci można zrozumieć i uświadomić sobie księgę życia”. Robi wrażenie!
Obraz zobaczyć można w Galerii Borghese.

giro
Św. Hieronim piszący, źródło

9. Sąd Ostateczny- Michał Anioł

Fresk, nad którym artysta pracował 7 lat, znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej.

Dzieło niesamowicie złożone: znajdują się na nim m.in. anioły niosące atrybuty męki pańskiej, Chrystus jako Sędzia Sprawiedliwy w łunie światła, Strefa Dusz Sprawiedliwych, wśród których pojawiają się przodkowie Jezusa, w innej strefie dojrzymy, świętych, męczenników i apostołów, dusze wznoszące się do Nieba za pomocą różańca, aż w końcu Piekło ilustrujące III Pieśń Piekła z Boskiej Komedii. W tym arcydziele nie brakuje również elementów kabalistyki, oraz przekazu przez autora własnych myśli i poglądów.

giudizio
Sąd Ostateczny, źródło

10. La Verita’ – Bernini

La Verita’ czyli Prawda to nieukończone dzieło Berniniego, które można obejrzeć w Galerii Borghese.

Prawda jest przedstawiona w formie alegorii jako kobieta, która zostaje rozebrana, czy raczej odkryta, przez czas. Druga część rzeźby, czyli Czas, nie została nigdy zrealizowana.

verita
La Verita’ , źródło

11. Archanioł Michał- Guido Reni

Obraz przedstawiający Archanioła, który depcze głowę diabła, wywołał niemałe poruszenie nie tylko ze względu na to jak pięknie artysta ujął Anioła, lecz jak realistycznie przedstawił brzydotę szatana. By było jeszcze ciekawiej, uznano, że diabeł ma znajomą twarz… kardynała Pamphilij, który wcześniej wypowiadał się w gardzący sposób o Guido. Taka oto zemsta!

Obraz znajdziecie w Kościele Santa Maria Immacolata.

archaniol.jpg
Archanioł Michał, źródło

12. Apollo i Dafne- Bernini

Rzeźba przedstawia moment, w którym nimfa Dafne ucieka przed zakochanym w niej Apollo, przemieniając się w drzewo wawrzynu, tak jak poprosiła swego ojca, boga Penejosa. Bohaterzy mają bardzo wyraziste twarze, przedstawieni są w ludzkiej postaci. Rzeźba, uznawana za jedną z najpiękniejszych tego artysty, znajduje się w Galerii Borghese.

apollo_dafne-640x853
Apollo i Dafne, źródło

13. Sarkofag małżonków

Pochodzący z VI w. p.n.e. terakotowy sarkofag jest jednym z najbardziej romantycznych dzieł sztuki! Ten okaz sztuki etruskiej przedstawia uśmiechniętą parę leżącą na kanapie podczas wspólnej uczty. Znajdziecie ją w Villa Giulia.

sarcofago-degli-sposi
Sarkofag małżonków, źródło

14. Ekstaza św. Teresy- Bernini

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych, ale jednocześnie jedna z najbardziej podziwianych rzeźb na świecie. Wykonana przez Berniniego marmurowa rzeźbę z epoki Baroku można podziwiać w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej.

Uwieczniona przez Berniniego scena to mistyczne przeżycie ekstazy przez św. Teresę w momencie, tuz przed tym jak anioł wbił w nią włócznie. Usta Świętej otwierają się jakby w  jęku, Anioł natomiast uśmiecha się intrygująco.

lestasi-s-teresa
Ekstaza Św. Teresy, źródło

 

15. Paolina Borghese – Antonio Canova

Rzeźba neoklasyczna wykonana przez Antonio Canova, przedstawiająca siostrę Napoleona Bonaparte. Po śmierci swego pierwszego męża, Paolina wyszła za rzymskiego księcia, Camillo Borghese. Przedstawienie 25-letniej kobiety porównywane jest do obrazu Giorgionego pt. Śpiąca Wenus, a druga nazwa rzeżby to Venus Victrix czyli Zwycięska Wenus. Paolina nie tylko tak jak Wenus opiera się na prawej ręce prezentując swoje wdzięki, ale również w lewej ręce trzyma jabłko, które Afrodyta (czyli kulturze rzymskiej Wenus) dostała od Parysa, jako uznanie jej za najpiękniejszej.

Rzeźba znajduje się w Galerii Borghese.

paolina-borghese-canova-analisi
Paolina Borghese, źródło

 

Znaliście je wszystkie? Udało się Wam już zobaczyć któreś z nich na własne oczy? A może coś pominęłam i chcielibyście się tym podzielić z resztą czytelników? Piszcie śmiało w komentarzach 🙂
A może zainteresował Was ten temat i już szukacie lotów do Rzymu?

 

Ikona wpisu: źródło

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s