Montagna Spaccata i Grota Turka

Góra z trzema spektakularnymi, pionowymi pęknięciami, a w nich grota o turkusowej wodzie, ukryta kaplica, oszałamiający widok na morze i pobliskie wyspy – czy widzieliście kiedyś takie cuda? 🙂 

Mowa tu o całym kompleksie Sanktuarium pod wezwaniem Najświętszej Trójcy, zwanym też Montagna Spaccata („pęknięta góra”), które już w minionych wiekach znane było na cały świat i o którym wspominał nawet Cervantes w słynnym Don Kichocie.

DSC_0167
Sanktuarium Montagna Spaccata
Według starej tradycji chrześcijańskiej trzy szczeliny utworzyły się na wskutek trzęsień ziemi powstałych w momencie śmierci Chrystusa na krzyżu. Natomiast z naukowego punktu widzenia, są one skutkiem erozji morskiej.

Pierwsze, najszersze pęknięcie nazwane jest Grotta del Turco czyli Grota Turka. Dostać się do niej można schodząc 257 schodkami, lub dopływając łódką. Grota ukazuje swe najpiękniejsze oblicze w słoneczny dzień- wtedy woda zmienia swe barwy poprzez błękit, turkus, szafir. Nazwa groty nawiązuje do statków saracenskich, które ukrywały się tam, by znienacka napaść na przepływające statki transportowe. Niestety trafiłam niefortunnie na czas, gdy obsunęły się masy i ze względów bezpieczeństwa Grota dostępna była tylko do jednego poziomu, nie można było zejść aż do poziomu morza…

DSC_0166
Wejscie do Grotta del Turco
DSC_0168
Zejscie w dol szczeliny do groty Turka
DSC_0171
Cudowne barwy groty
DSC_0177
Sanktuarium widziane z doly, od groty Turka

Do drugiego pęknięcia docieramy przechodząc przez Via Crucis, korytarz na ścianach którego widzimy sceny drogi krzyżowej namalowane na kafelkach przez Raimondo Bruno, każda opatrzona tekstem włoskiego pisarza Metastasio. Przechodzimy przez kaplicę aż do sugestywnego zejścia pomiędzy dwoma masami skał. Początkowo ma się wrażenie, że szczelina jest zbyt wąska i nie przejdziemy nią – a już szczególnie jeśli śniadanko było porządne 🙂 Nie jest wcale tak źle, przechadzka jest spokojna, radzą sobie nawet dzieci! Po paru minutach dociera się do wyżłobionego w skale odcisku ręki Turka- legenda mówi, że gdy pewien Turek głośno wygłaszał swój brak wiary w cudowne powstanie tego miejsca w momencie śmierci Jezusa, ściana, o którą się opierał, stała się plastyczna niczym wosk, zatapiając tam jego rękę. Mężczyzna, doświadczając tego cudu, natychmiast przyjął chrzest.

DSC_0180
Via Crucis, droga Krzyzowa prowadzaca do Montagna Spaccata
DSC_0181
Wnetrze kaplicy
DSC_0183
Przeciskanie sie szczelina – wnetrze Montagna Spaccata
DSC_0185
DSC_0189
Odcisk dloni w skale – La Mano del Turco
DSC_0193
Tuż za „Mano del Turco” docieramy do trzeciego pęknięcia: w 1434 roku osunęła się tam ogromna płyta i zaklinowała się pomiędzy ścianami szczeliny. Na niej wybudowano Kaplicę Św. Krzyża, na której dach można wejść schodkami i podziwiać przepiękny widok na morze i wyspy. Pomyślcie sobie, jaka absurdalna sytuacja: stoicie na dachu-tarasie kościółka wiszącego gdzieś między skałami!
DSC_0194
Na dachu Kaplicy Sw. Krzyza, Montagna Spaccata
DSC_0197
Pomiedzy skalami, widok na morze i wyspy

Montagna Spaccata i Grotta del Turco zapewniają dzień pełen podziwów dla sił natury 🙂 Tuż po wyjściu z Sanktuarium warto zrobić sobie jeszcze spacer na tarasie widokowym i zachwycić się okolicą: 2 zatoki opłukujące piaszczyste plaże Gaety, a w tle góry.

DSC_0218
Gaeta- widok na dwie zatoki oraz gory

W oddali zauważyć mozna rowniez Górę Circeo– z tej perspektywy wygląda jak wyspa!

DSC_0217
Gaeta- widok na San Felice Circeo
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s